Gmina Michałowice, powołana do życia na mocy reformy administracyjnej w 1973 roku, położna jest w centrum Niziny Mazowieckiej, na zachód od Warszawy w powiecie pruszkowskim. Obszar gminy wynosi 35 km2, zamieszkuje go 15 496 mieszkańców(stan na koniec 2008 r.).
     Położenie gminy w pobliżu dróg krajowych: Nr 7 Warszawa – Kraków, Nr 8 Warszawa - Wrocław, Nr 2 Warszawa - Poznań oraz w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego na Okęciu, powoduje że jest ona jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do zamieszkania, lokowania drobnego przemysłu, rzemiosła i usług. Nie jest to typowa gmina wiejska, choć do takich jest zaliczana. Rolnictwo stanowi tu źródło utrzymania dla znikomego, ciągle zmniejszającego się odsetka mieszkańców, wśród których przeważają ludzie z wyższym i średnim wykształceniem, urzędnicy, ludzie wolnych zawodów.
     Gmina Michałowice należy do najgęściej zaludnionych (237osób/km2) gmin podwarszawskich, rocznie osiedla się tu średnio 250 osób i jest to jeden z najwyższych wyników w województwie mazowieckim, powstają nowe ekskluzywne enklawy i rezydencje. Na terenie gminy występuje nietypowa dla obszarów wiejskich forma osadnictwa, większość miejscowości wchodzących w jej skład to osiedla domków jednorodzinnych, powstałe w oparciu o przedwojenne plany urbanizacyjne.
     Bezpośrednie sąsiedztwo Warszawy i Pruszkowa sprawia, że większość mieszkańców gminy znajduje w nich pracę, choć w poszczególnych miejscowościach nie brak małych zakładów produkcyjnych, zatrudniających miejscowych pracowników. Dzięki położeniu przy trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), mieszkańcy gminy mają dobre połączenie ze stolicą i Pruszkowem, które umożliwia im korzystanie z ich sieci handlowej i usługowej, a także z oferty placówek kulturalnych.
     Główne skupiska ludności położone na krańcach gminy pozwalają wyodrębnić dwie strefy jej funkcjonowania – wschodnią i zachodnią. Strefa wschodnia – bezpośrednio granicząca z Warszawą, to tereny dawnej gromady Opacz. W jej skład wychodzą następujące miejscowości: Michałowice Osiedle (2 729 mieszkańców), Michałowice Wieś (286), Opacz Kolonia (1 386), Opacz Mała (229), oraz Reguły (1 471). Miejscowości te tworzą jeden rejon działania dla szkoły podstawowej, biblioteki i ośrodka zdrowia, mających siedzibę w Michałowicach, które wyraźnie dominują w tej strefie. Strefa zachodnia – położona jest na obrzeżach Pruszkowa, dzieli się na dwa rejony szkolne i pokrywające się z nimi rejony biblioteczne. Pierwszy z nich tworzy Komorów (4 326 mieszkańców) z Pęcicami (676), Sokołowem (269)  i Suchym Lasem (89). Drugi stanowią Nowa Wieś (1 723 osób) oraz Granica (1 699). Miejscowością dominującą jest tu Komorów.
     Gmina Michałowice należy do najbogatszych w kraju, ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę oświatową, na dobrym poziomie stoi również ochrona zdrowia. Pewne zaniedbania są w sferze kulturalnej, ponieważ gmina boryka się z trudnościami lokalowymi, nie dysponuje ośrodkiem kultury, oraz odpowiednią bazą dla placówek bibliotecznych na swoim terenie.

Ewa Kisiel