Wersja archiwalna



1-10 spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki w Michałowicach



PIERWSZE SPOTKANIE



13 lutego 2014 roku w Bibliotece odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, pod patronatem Instytutu Książki.

Kolejne spotkania będą

miały miejsce raz w miesiącu - we czwartki o godz. 18:00.

Inicjatorkami zawiązania klubu są czytelniczki michałowickiej biblioteki: Ewa Klejment, z wykształcenia inżynier oraz Anna Wlaźnik - polonistka, które uzyskały aprobatę dyrektora biblioteki Ewy Kisiel.

Pomysł zrodził się w kolejce WKD, którą co dzień podróżowały. Z początku nieznajome, jednak z biegiem czasu zaczęły dzielić się spostrzeżeniami na temat przeczytanych książek, aż powstała myśl założenia klubu przy miejscowej bibliotece, a tym samym zaktywizowania i zintegrowania lokalnej społeczności.

W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób - przedstawicieli różnych profesji - humanistów oraz umysłów ścisłych. Połączyło ich zamiłowanie do literatury. Inicjatorki powołania klubu były dobrze przygotowane - przedstawiły propozycję lektur do przeczytania na najbliższe miesiące. Każda z osób otrzymała dwie pozycje, które będą omawiane na kolejnym spotkaniu: "W rajskiej dolinie wśród zielska" Jacka Hugo-Badera oraz "Tam, gdzie ty" Jodi Picoult.

Podczas zebrania klubu, które odbyło się w swobodnej i przyjaznej atmosferze, przy kawie i ciastkach, dyskutowano o literaturze science fiction, literaturze faktu oraz polskiej szkole reportażu, o jej twórcy Melchiorze Wańkowiczu i jego uczniu Krzysztofie Kąkolewskim.

Ktoś z przybyłych wspomniał, że obronił pracę dyplomową u Kąkolewskiego na wydziale dziennikarstwa UW. Inny z uczestników, Henryk Piecuch (warto przeczytać jego biogram w Wikipedii), powiedział, że przyjaźni się z reportażystą i być może za jego namową Kąkolewski przyjedzie do biblioteki w Michałowicach.

Dyrektor Ewa Kisiel podziękowała za tak liczne przybycie i wyraziła nadzieję, że grono klubowiczów będzie się stale powiększało.

Zapraszamy 13 marca 2014 r. o 18:00 na drugie spotkanie Klubu!

Tekst oraz fot. Stanisław Szałapak



Pierwsze spotkanie otwiera dyrektor biblioteki Ewa Kisiel


Od prawej: Anna Wlaźnik, Ewa Klejment, Ewa Kisiel oraz Henryk Piecuch, pisarz i mieszkaniec Michałowic


Uczestnicy spotkania



DRUGIE SPOTKANIE




13 marca w siedzibie Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie DKK.

W gronie kilkunastu miłośników literatury dyskutowaliśmy na temat książek "Tam gdzie ty" Jodi Picoult oraz "W rajskiej dolinie wśród zielska" Jacka Hugo-Badera.

Pierwsza z nich porusza problemy dotyczące seksualności oraz moralne i religijne aspekty metody in vitro. Autorka często w swoich powieściach dotyka tematów trudnych, kontrowersyjnych i chwytliwych medialnie.

Druga pozycja to zbiór reportaży dotyczących krajów byłego ZSRR, publikowanych na łamach Gazety Wyborczej w latach 1993-2001. To pełna melancholii i tęsknoty za przeszłością opowieść, która wywołuje ból, smutek, a czasami sprawia, że robi się cieplej na sercu.

Dyskusja przebiegła w miłej atmosferze, każdy mógł podzielić się swoimi przemyśleniami i wrażeniami z przeczytanych lektur.




Na kolejne spotkanie zapraszamy już 9 kwietnia (środa) o godz. 18:00.

Wszyscy są mile widziani. Jesteśmy otwarci na nowych uczestników. Chcemy by każdy czuł się swobodnie i miał poczucie przyjemnie spędzonego czasu. Tutaj nikt nikogo nie ocenia! Nie trzeba znać się na literaturze, można do nas dołączyć nawet jeśli nie czytało się omawianej książki.

TRZECIE SPOTKANIE


W kolejnym spotkaniu, które miało miejsce 9 kwietnia 2014 r. uczestniczyło 11 klubowiczów zafascynowanych dobrą literaturą.

Dyskutowaliśmy na temat książki francuskiego pisarza Erica-Emmanuela Schmitta "Ulisses z Bagdadu".

Jest to poruszająca opowieść o imigrancie z Iraku, tułającym się po świecie, który dąży do wyznaczonego sobie celu, realizacji marzeń i planów za wszelką cenę. Książka pokazuje tragedię uchodźców, których często traktujemy jako potencjalne zagrożenie, bez okazywania im współczucia i zrozumienia, a przede wszystkim akceptacji.

Swoje poglądy wymienialiśmy przy kawie i słodkim poczęstunku,  który tym razem został przygotowany przez klubowiczów.



CZWARTE SPOTKANIE

29 maja 2014 roku w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Do grona klubowiczów dołączyły dwie nowe miłośniczki dobrej lektury.

Tym razem dyskutowaliśmy nad książką wybitnego peruwiańskiego pisarza, laureata nagrody Nobla Mario Vargasa Llosy "Rozmowa w Katedrze". Powieść zebrała pozytywne opinie wśród uczestników spotkania, mimo iż nie należała do najłatwiejszych w odbiorze. Autor opierając się na precyzyjnie skonstruowanej intrydze sensacyjnej, ukazuje w niej przekrój całego społeczeństwa peruwiańskiego oraz mechanizmy władzy dyktatorskiej.

PIĄTE SPOTKANIE

25 czerwca 2014 r. odbyło się ostatnie przed wakacjami i naszą przeprowadzką spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki,

Tym razem dyskutowaliśmy o książce angielskiego pisarza Neila Gaimana "Chłopaki Anansiego". Lekturę tę trudno zaklasyfikować do konkretnego gatunku literackiego. Zawiera zarówno elementy fantastyki, powieści obyczajowej, jak i sensacyjnej.

Wszystkim uczestnikom Klubu książka podobała się.

Na kolejne spotkanie, po wakacyjnej przerwie, zapraszamy do nowej siedziby Biblioteki, przy ul. Raszyńskiej 34.






SZÓSTE SPOTKANIE




25 września 2014 roku odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu. Dyskutowaliśmy o "Czarodziejskiej górze" Tomasza Manna i "Leśnym morzu" Igora Newerlego.





SIÓDME SPOTKANIE



22 października odbyło się siódme już spotkanie naszego Klubu.

Przy kawie i ciastkach dyskutowaliśmy o książce polskiego dziennikarza Mariusza Szczygła "Gottland". Bohaterami tej książki są nasi południowi sąsiedzi - aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych.

Zbiór reportaży bardzo się podobał uczestnikom spotkania.




ÓSME SPOTKANIE



26 listopada odbyło się ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowaliśmy o opowiadaniach belgijskiej pisarki Amelie Nothomb ze zbioru pt. "Z pokorą i uniżeniem". Jedne utwory zebrane w tym tomie zawierały wątek autobiograficzny autorki, która urodziła się i wychowała w Japonii, inne poruszały temat morderstwa. Oceny lektury były podzielone.



DZIEWIĄTE SPOTKANIE



17 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowaliśmy o zbiorze opowiadań Andrzeja Pilipiuka pt. "Rzeźnik drzew".



DZIESIĄTE SPOTKANIE


16 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce rosyjskiego pisarza Borysa Akunina pt. "Azazel". Przez pryzmat tej lektury przyjrzeliśmy się całemu gatunkowi powieści kryminalnych, począwszy od klasyki gatunku - Agatha Christie, Raymond Chandler, po współczesnych pisarzy skandynawskich.



Poprzednia strona: Dyskusyjny Klub Książki
Następna strona: 11 spotkanie DKK


© Copyright 2006-2018
Powered by KAWASoft