Wersja archiwalna



Print This Page

Historia Nowej Wsi


Najstarszy dom w Nowej Wsi wybudowany w 1901 roku – rys. Tadeusz Stachowicz

 Historia Nowej Wsi nie jest tak bogata jak innych miejscowości naszej gminy. Powstała ona w XVIII w. w dobrach helenowskich. Tereny te należały do hrabiego Jakuba Potockiego. Około 1900 roku hrabia Potocki postanowił rozparcelować część swoich ziem, na rzecz poddanych. Były to tereny częściowo zalesione i podmokłe. Przed osiedleniem trzeba je było najpierw zagospodarować. W 1910 roku Nowa Wieś liczyła niewiele ponad 600 mieszkańców i około 80 posesji zlokalizowanych przeważnie przy ulicy Głównej. Najstarszy dom pochodzi z 1901 roku stoi do dziś i mieszka w nim sołtys.
       Po I Wojnie Światowej nastąpił dalszy rozwój wsi. W latach dwudziestych, kiedy to premierem Polski był Wincenty Witos, nastąpiła dalsza parcelacja gruntów.  Z inicjatywy druha Kamelskiego w 1926 roku powstała Ochotnicz Straż Pożarna. Znaczący rozwój Nowej Wsi nastąpił po otwarciu  linii Elektrycznej Kolei Dojazdowej w 1927 roku.
       W czasie II Wojny Światowej w Nowej Wsi nie było bezpośrednich bitew, ze względu na otwarty teren. Nie znaczy to, że wieś była obojętna na losy ludzi cywilnych i żołnierzy. W czasie okupacji na tym terenie powstała Ochronka dla Dzieci i Sierot. 
       Lata powojenne były trudne dla mieszkańców, podobnie jak dla wszystkich Polaków. Byli pod presją polityczną i ekonomiczną. Wieś dopiero w latach 50 została zelektryfikowana. W 1961 roku otwarto Szkołę Podstawową, w 1964 roku uruchomiono bibliotekę, a w 1983 roku oddano do użytku Przedszkole.
      Współczesny rozwój Nowej Wsi nadal jest nierozerwalnie związany z rozwojem całej gminy Michałowice. W ciągu kilku lat z wioski przemieniła się w piękne osiedle. Z roku na rok przybywa mieszkańców, dla których ważną sprawą jest to, iż Nowa Wieś znajduje się przy trasie kolejki WKD, co z kolei daje gwarancje szybkiego transportu do i z Warszawy. 
     Władze gminy także stawiają na rozkwit naszej miejscowości. Dzięki  przeprowadzonym inwestycjom (wodociąg, kanalizacja, telefony) Nowa Wieś stała się bardzo atrakcyjnym zakątkiem. Ma na to wpływ również piękne położenie - sąsiedztwo lasów, łąk i akwenu „Smug”. Dzięki temu w Nowej Wsi mieszka się przyjemnie i spokojnie, a w wolnym czasie można czynnie wypoczywać np. latem na kortach tenisowych należących do szkoły, łowiąc ryby nad stawem lub można pojeździć konno w pobliskiej stadninie, a w zimie poślizgać się na specjalnie wylanym lodowisku.

 Sylwia Łapińska


Artykuły prasowe, zdjecia oraz wszelkie informacje zamieszczone na stronie zbierane były przez cały czas działalności Biblioteki. Kopiowanie całości lub części artykułów jest dozwolone pod warunkiem podania źródła i autora.

^ Góra

Poprzednia strona: Historia Filii Biblioteki
Następna strona: Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi


© Copyright 2006-2018
Powered by KAWASoft