Wersja archiwalna



Print This Page

Historia Filii Biblioteki


Pierwsza siedziba biblioteki publicznej w Nowej Wsi – fot. Sylwia Łapińska

     Biblioteka powstała w 1964 roku jako filia Biblioteki Gromadzkiej w Otrębusach i znajdowała się w jej strukturze do 1973 roku. W momencie utworzenia Gminy Michałowice placówka ta stała się filią biblioteki w Michałowicach. Biblioteka mieściła się w tym czasie w niewielkim pawilonie ogrodowym o powierzchni 28m² przy ulicy Kamelskiego, jego właścicielką  była  Irena Piotrkowicz, która jednocześnie pełniła obowiązki bibliotekarki. Lokal ten zupełnie nie był przystosowany do celów bibliotecznych, brak w nim było miejsca na kącik czytelniczy, niekorzystnie wypadała również jego lokalizacja na obrzeżu rejonu bibliotecznego. Peryferyjne usytuowanie było główną przyczyną niewielkiego zainteresowania placówka ze strony miejscowego społeczeństwa. Wielka niedogodnością dla bibliotekarza była konieczność palenie w piecu zimą. W tym okresie biblioteka posiadała dwa stałe punkty biblioteczne. Jeden od stycznia 1972 roku przy ulicy Głównej 63 prowadzony przez Zofię Starczyńską, aż do 1990 roku. Drugi  przy ulicy Granica 24 i był obsługiwany przez  Marię Soburę.


Budynek biblioteki w Nowej Wsi – fot. Sylwia Łapińska

     W 1984 roku biblioteka  znalazła swoje miejsce w nowym budynku, (w którym mieści się Przedszkole , wiejska świetlica i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej), położonym w samym centrum miejscowości, przy przystanku kolejki WKD. Otrzymany lokal o powierzchni 66 m², został estetycznie urządzony, a księgozbiór odpowiednio wyeksponowany, wydzielony został kącik czytelniczy z dwunastoma stanowiskami pracy. W 2004 roku biblioteka zakupiła dwa komputery i została podłączona do sieci internetowej. Czytelnicy mogą korzystać z jednego komputera, drugi jest przeznaczony do pracy  księgowej i bibliotekarza. Aby ułatwić pracę bibliotekarzowi i czytelnikowi zakupiony został również program MAK, w którym prowadzony jest katalog książek poczynając od roku 2005.
     Zmiana ta przyczyniła się do wzrostu liczby czytelników - na koniec 2005 roku było ich 374. Z roku na rok przy wzmożonej rozbudowie wsi i wciąż rosnącej liczby nowych mieszkańców w bibliotece przybywa użytkowników.
Od momentu przeprowadzki w 1984 roku warunki lokalowe nie uległy zmianie. Ciągle jest to 66 m², które przy stale powiększającym się księgozbiorze nie bardzo już wystarcza.
     Biblioteka znajduje się na terenie dość bogatej gminy, która bardzo dba o swoje instytucje. W 2005 roku zakupionych zostało 648 książek, dla dorosłych 371, dla dzieci 197 i literatury niebeletrystycznej 80, za kwotę 14 011 złotych, która  nie wyczerpuje przeznaczonego na zakup książek funduszu. Na koniec 2004 roku biblioteka posiadała w swych zbiorach 11 321 woluminów. Prenumerowanych jest sześć tytułów, ale od kilku lat prowadzona jest akcja „Przeczytałeś daj przeczytać innym”, po prostu  czytelnicy przynoszą do czytelni zakupione  miesięczniki i tygodniki.


Wnętrze biblioteki – fot. Sylwia Łapińska

     Księgozbiór w bibliotece, ustawiony jest według klasyfikacji UKD. Literatura piękna dla dorosłych ze wszystkich krajów ustawiona jest alfabetycznie według nazwisk autorów. Wydzielona jest tylko  literatura polska. Książki beletrystyczne zagranicznych autorów ustawione zostały według gatunków np.: osobno stoją horrory, kryminały, romanse i literatura fantastyczna. Osobny kącik stanowi literatura dla dzieci i młodzieży. Ustawiona jest ona według poziomów wiekowych. Na osobnych regałach ustawione są lektury szkolne, które podaje  bibliotekarz.
Na koniec 2005 roku wypożyczono na „zewnątrz” 8 238 woluminów: dla dorosłych 5 527, dla dzieci 1 694, literatury niebeletrystycznej 1 017 i czasopism 3241.
     Biblioteka może poszczycić się bardzo dobrze zaopatrzonym księgozbiorem podręcznym, z którego młodzież i dorośli korzystają na miejscu -liczba użytkowników księgozbioru podręcznego na koniec 2005 roku wynosiła 294 osoby i skorzystały z 902 książek i 51 czasopism.
W zakresie działalności kulturalnej można pochwalić się współpracą w przygotowaniach większości imprez organizowanych przez szkołę czy przedszkole, a nawet Koło Rencistów i Emerytów. Po prostu dostarczane są im materiały (wiersze, piosenki, skecze), które wykorzystują w przedstawieniach.
     Bardzo dobrze układa się współpraca biblioteki publicznej na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych i doradztwa w sprawach księgozbioru z bibliotekami ze szkoły podstawowej, z Komorowa i z Michałowic.
     Biblioteka posiada nowoczesny sprzęt biurowy: komputer, ksero i fax. W grudniu 2005 roku dostała z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach akcji „Ikonka” trzy komputery z dostępem do internetu.
Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice filia w Nowej Wsi, tak brzmi pełna nazwa tej instytucji, jest otwarta tylko dwa razy w tygodniu. Obsada jej jest jednoosobowa.

 mgr Sylwia Łapińska

        


Artykuły prasowe, zdjecia oraz wszelkie informacje zamieszczone na stronie zbierane były przez cały czas działalności Biblioteki. Kopiowanie całości lub części artykułów jest dozwolone pod warunkiem podania źródła i autora.

^ Góra

Poprzednia strona: Katalog
Następna strona: Historia Nowej Wsi


© Copyright 2006-2018
Powered by KAWASoft